Tanja Kolmančič – zmagovalka 30. Župančičeve frulice

V četrtek, 11. 6. 2020, so svečano razglasili zmagovalce Župančičeve frulice, literarnega in deklamatorskega natečaja. V kategoriji osnovnošolski pesniki je zmagala učenka naša šole, Tanja Kolmančič, 9. c.

Utemeljitev komisije:

Pesniška govorica avtorice s svojo preprostostjo, ki se brez zapletov spogleduje tudi z narečno pogovornostjo, bralca prevzame in brez pomisleka preseli v diamantno trdi svet samote. Če je samota neizprosna, je presunljivo neizprosen tudi nagovor pesmi, zaradi česar bralec ne ve več natančno, ali samota pripada pesmi ali njemu samemu. Čeprav so pesmi brez rime in vsake otipljive geometrije, pa s premišljeno izbranimi besedami, hvaležno natančno dikcijo spominjajo na preciznost japonskih vrtov. In to je nemara največja odlika teh pesmi: da se v hipu počutiš doma v svetu pesmi, pesmi sveta, v poeziji, ki zna brez namerne odvrnitve pogledati naravnost v trpkost in trdoto življenja in uobličiti nevidno vladajočo lepoto.

Tanja Kolmančič: Tebe pa ni

Sama.

Snežne plahtice počasi padajo dol.

Čist sama.

One majo ena drugo,

fajn se majo, plešejo.

Tudi jaz bi plesala,